Verseny

Nemessányi Sámuel Félix hegedűkészítő verseny 2022. Június. 30-Július 1.

30.000 díj a legjobb hegedűre

Verseny Szabályzat

A verseny, melynek célja a legpontosabban kivitelezett Nemessányi Sámuel kópia elkészítése, 2022. Június 30. -Július 2-án kerül megrendezésre. A verseny és a kiállítás legfontosabb helyszínei a Budai Várban található Zenetudományi Intézet – Zenetörténeti Múzeum, illetve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem.
A versenyen résztvevő összes hangszer kiállításra fog kerülni a ZTI-ben, ahol a hangszerek zsűrizése is zajlani fog. Mindeközben koncertek és előadások fogják színesíteni a verseny hangulatát.
A verseny nevezési díja 200 euró, mely magában foglal egy 4 oldalas prospektust, mely részletezi Nemessányi Sámuel életét, továbbá nagyfelbontású képeket tartalmaz a hegedűről, több nézetben. Ezen kívül a csomag tartalmaz egy a belső építőformához szükséges, műanyag sablont a hegedűről.
Az ingyenes internetes regisztráció után (http://nemessanyicompetition.hu) a felhasználók hozzáférnek a hegedűről minden irányból készült fotókhoz, továbbá a hangszerről készült teljes mérettáblázathoz.

Nemessányi Sámuel Félix, hangszerészgéniusz, a magyarországi hegedűkészítés egyik leghíresebb alakja volt, teljesítménye joggal hívható a szakma non plus ultrájának. Élete kusza, kicsapongó volt, ellentétben mesterremekeivel, melyek egytől egyig kiváló, nemzetközi szinten is elismert és megbecsült darabok. Nemessányi neve együtt említhető a legnagyobb mesterekével, Antonio Stradivarival, Guarnerivel, Nicolas Lupot-val és Jean Baptiste Vuillaume-mal, vagy éppen a Gagliano és a Scarampella családdal. Munkásságában jelentős része volt az elsőként említett két mester tanulmányozásának és utánzásának. Hangszereinek karaktere teljes mértékben visszaadja a XVII-XVIII. századi olasz stílus jegyeit.

A mester életútja sajnálatos módon rövid volt. 1837-ben Lipótszentmiklóson született, 1881-ben Budapesten hunyt el. Tanulóéveit 1855-ben, Schweitzer János és Zach Tamás műhelyében kezdte meg, majd önállóvá válása után mindössze 23 éve volt arra, hogy alkosson, megmutathassa tehetségét. Ezalatt a rendkívül rövid idő alatt a magyarországi zenei élet ismert és elismert alakjává vált. A zenészvilág folyamatosan új megrendelésekkel árasztotta el. Munkáit kiváló minőség, folyamatos magas színvonal jellemezte. Ennek köszönhető, hogy hangszereinek egy része átcímkézve, olasz hangszerként maradt fenn.

A háromévente megrendezendő nemzetközi verseny célja, hogy a kiváló magyar mester munkássága előtt tisztelegjünk, és minél szélesebb körhöz juttassuk el a magyar hangszerkészítés hírét. 2022-ben a versenyzőknek egy olyan hangszer lesz minta, amelyet Nemessányi 1865-ben, Antonio Stradivari hegedűje után készített, és egykor a Hubay-növendék Halász Anna tulajdona volt. A Kanadában élő Michael Reményi bocsátotta rendelkezésünkre (a hegedű társtulajdonosa Jim Warren Chicagóból), aki a magyar vonós hangszerek szerelmese. Reményi úr családja már régóta híres a vonós hangszerek szakértelméről. Nagyapja, Reményi Mihály (1867-1939) attól a Bartek Edétől tanulta a szakmát, aki Nemessányi Sámuel segédje volt. Nagybátyja, Reményi László (1895–1964) hegedűkészítő mester pedig nemzetközileg elismert szakértő volt, aki katalogizálta a Nemessányi hangszereket. Nemessányi Sámuel című írását 1950-bena Chicagoban megjelenő Violins and Violinists folyóirat közölte.

A verseny célja nem csupán az ország szakmai múltjának prezentálása, hanem az is, hogy a hegedűkészítő mesterek nemzetközi szinten is megmérettethessék magukat és összevessék tudásukat a kortársaikkal. Számunkra pedig kiváló lehetőség adódik arra, hogy megmutathassuk, mire is képesek hegedűkészítőink. Továbbá célunk, hogy hagyományt teremtsünk a versennyel, és ha lehetőség adódik rá, kibővítsük azt további versenyekkel, bemutatókkal és előadásokkal.

Nemessányi Élete

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial